Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg


 


Plan Gospodarki NiskoemisyjnejUwaga!! Zmiana numeru rachunku bankowego do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Od dnia 1 stycznia 2020 r. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić na nowy rachunek bankowy Miasta i Gminy Mordy o numerze 21 8038 0007 0042 2756 2000 0440 Bank Spółdzielczy w Łosicach, o/Mordy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Mordach ma już 65 lat, a od 5 lat jej patronem jest Irena Ostaszyk – poetka ludowa, działaczka społeczna i animatorka kultury. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 października w miejscowym ośrodku kultury.

Na jubileusz przybyli władze samorządowe, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy bibliotek publicznych z regionu, dyrektorzy szkół oraz rodzina Ireny Ostaszyk. Nie zabrakło także artystów współpracujących z M-GBP w Mordach, czytelników i przyjaciół poetki i biblioteki. W pierwszej części uroczystości została przedstawiona historia instytucji oraz postać patronki. Obie prezentacje były bogate w teksty źródłowe i zdjęcia. W montażu poetyckim opartym na twórczości Ireny Ostaszyk wystąpiła młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Mordach pod kierunkiem Małgorzaty Pasterskiej. – Na jubileusz przybyli także byli pracownicy naszej biblioteki. Każdy z nich poprzez pracę przyczynił się do jej rozwoju – dodaje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach. Wszyscy dawni i obecni pracownicy oraz osoby współpracujące z biblioteką otrzymały jubileuszowe dyplomy uznania w podziękowaniu za działalność na rzecz mordzkiej książnicy. Druga część imprezy upłynęła przy wspomnieniach i słodkim poczęstunku oraz zwiedzaniu wystaw. – Przygotowaliśmy aż 3 wystawy. Na pierwszej znajdowały się pamiątki po naszej patronce: książki, odznaczenia, dyplomy, rękopisy i ordery. Druga przedstawiała historię biblioteki. Duże zainteresowanie wzbudziły kroniki. Na trzeciej znajdowały się obrazy Alicji Antonowicz-Łukasiuk, córki Ireny Ostaszyk – wyjaśnia dyrektor.

Biblioteka w Mordach powstała w 1949 r. Najpierw składała się z dwóch odrębnych bibliotek: miejskiej i gromadzkiej. Od 1956 r. obie placówki zostały połączone. W latach 80. weszła w struktury Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, którego dyrektorem była wówczas Alicja Antonowicz-Łukasiuk. Posiadała kilka filii i liczne punkty biblioteczne. Od 1 stycznia 2008 r. ponownie stała się odrębną instytucją kultury. Jej pierwszym dyrektorem po podziale była Justyna Kopeć-Stępnik, która wyznaczyła nowe tory rozwoju biblioteki. Rok później M-GBP w Mordach uchwałą Rady Miejskiej otrzymała imię Ireny Ostaszyk. Uroczystość nadania odbyła się 29 października 2009 r. W latach 2011-2014 placówką zarządzały Marlena Soszyńska i Beata Prokurat. Do dziś przetrwały tylko dwie filie: w Radzikowie Wielkim oraz w Czepielinie. Obecnie mordzka biblioteka należy do jednej z najaktywniejszych w regionie. - Kolejny jubileusz za 5 lat będzie potrójny: 70-lecie istnienia biblioteki, 10 lat od nadania imienia oraz 100. rocznica urodzin patronki – informujeŁukasz Wawryniuk.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: „Echo Katolickie”, „Co Słychać?”, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Życie Siedleckie” oraz „Kulturalnik”.

Autor zdjęć: Magdalena Bukowska

 logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02mailto:sekretariat@mordy.pl
fax 25-641-51-15