Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg


 


Plan Gospodarki NiskoemisyjnejUwaga!! Zmiana numeru rachunku bankowego do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Od dnia 1 stycznia 2020 r. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić na nowy rachunek bankowy Miasta i Gminy Mordy o numerze 21 8038 0007 0042 2756 2000 0440 Bank Spółdzielczy w Łosicach, o/Mordy.

Po raz pierwszy od wielu lat odbyły się w Radzikowie Wielkim (gm. Mordy) Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku zostały one połączone ze Świętem Pieczonego Ziemniaka.

Uroczystości dożynkowe poprzedziła msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory w kościele parafialnym w Radzikowie. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców udział w niej wzięli księża z wszystkich 4 parafii, leżących w obrębie gminy Mordy. Po mszy ruszył korowód dożynkowy w kierunku placu szkolnego, gdzie zaplanowano dalsze punkty programu. Maszerującym przygrywała Orkiestra Dęta OSP Mordy pod batutą kapelmistrza Jacka Stokowskiego. Dożynki oficjalnie rozpoczął Mirosław Łukowski, burmistrz Mordów wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Mordach, Jolantą Franczuk. Następnie odbyła się ceremonia przekazania chleba upieczonego z ziaren zebranych podczas ostatnich żniw. Tego zaszczytnego aktu dokonali starostowie dożynek – Ewa i Jan Soczewkowie. W trakcie dzielenia się chlebem pieśni dożynkowe zaśpiewał Zespół Ludowy „Podlasianki”. – Dożynki są dziękczynieniem za plony i jednocześnie pragnieniem, by w przyszłości mogły się one powtórzyć. Są także zakończeniem najtrudniejszej, ale zarazem najważniejszej pracy rolnika – zaznaczył burmistrz, który wręczył później nagrody dla wyróżniających się rolników i hodowców.  

Masa atrakcji…

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji. Oprócz stoisk z wyrobami kulinarnymi i z rękodziełem ludowym dużym zainteresowaniem cieszyły się loteria fantowa, stoisko z twórczością poetki Ireny Ostaszyk oraz aukcja prac plastycznych dzieci z ZS w Radzikowie. Nie zabrakło także konkursów. W głosowaniu na najładniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajęła parafia Radzików Wielki, II – wieniec zespołu „Podlasianki” z parafii Mordy, III – parafia Czołomyje, a IV – sołectwo Wyczółki. Natomiast w niełatwym konkursie wiedzy o dożynkach najlepsza okazała się Monika Kosiorek, a tuż za nią byli Mirosław Kędziora i Jan Radzikowski. W części artystycznej młodzież z ZS w Radzikowie przygotowała montaż słowno-muzyczny „Dożynkowe dary”, a poeta Adam Końca zaprezentował kilka swoich wierszy o tematyce żniwnej. Na scenie w specjalnym repertuarze zaprezentowali się także Zespół Ludowy „Krzymoszowianki”, Zespół Wokalny z Wyczółek oraz uczniowie Zespołu Oświatowego w Mordach i Gimnazjum Nr 1 w Mordach. Na koniec królował na scenie akordeon, na którym zagrali Wiesław Iwanowski oraz kilkunastoletnia Izabela Ostojska. Dożynkom towarzyszyła także akcja „Oznakuj swój rower!”, pomiar cholesterolu i ciśnienia oraz konkurencje sportowe.

Reaktywowane w tym roku dożynki przez burmistrza Mordów na pewno wpiszą się w kalendarz stałych gminnych imprez. – Zainteresowanie mieszkańców pokazało, że jest potrzeba obchodzenia święta chleba i plonów – puentuje Mirosław Łukowski. Sponsorami imprezy byli: Zakład Mięsny „Mościbrody”, piekarnia Tradycyjna Sławomir Goś w Mordach, piekarnia Henryk Matejczuk w Mordach, kwiaciarnia „Kwiatowe Impresje” w Mordach oraz Delikatesy Grażyna Konasiuk w Mordach. Nagrody w konkursach ufundowali: Halina Radzińska, Jan Ługowski, parafia Czołomyje, Urząd Miasta i Gminy Mordy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Echo Katolickie” oraz „Życie Siedleckie”.

ST

Zdjęcia z Dożynek w fotogalerii.

 

 logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02mailto:sekretariat@mordy.pl
fax 25-641-51-15