Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg


 


Plan Gospodarki NiskoemisyjnejUwaga!! Zmiana numeru rachunku bankowego do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Od dnia 1 stycznia 2020 r. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić na nowy rachunek bankowy Miasta i Gminy Mordy o numerze 21 8038 0007 0042 2756 2000 0440 Bank Spółdzielczy w Łosicach, o/Mordy.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek po dniu św. Kazimierza odbywa się w Mordach wielki jarmark. Tegoroczny wypadł 7 marca.

Jarmark na Kazimierza ma wielowiekową historię. W XVII w. król Jan Kazimierz nadał miastu Mordy przywilej organizowania jarmarku. Był on zawsze najsłynniejszy i największy. Przed wojną jego sława sięgała aż do Warszawy. Zjeżdżali się na niego kupcy z Drohiczyna, Sokołowa, Łukowa i Siedlec, a nawet z Kałuszyna i Mińska. Dziś „Kaziuki” mają charakter wydarzenia lokalnego.

Jarmark uroczyście otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Jerzy Wąsowski. Słowo wstępne wygłosiła Beata Mistrzuk, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach. Na stoiskach z rękodziełem, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, można było kupić prace lokalnych artystek ludowych. Krystyna Noszczak sprzedawała kwiaty z bibuły, zaś Irena Łukasiuk – wycinanki podlaskie.

W części artystycznej wystąpili: Zespół Ludowy „Wiśniewiacy”, Zespół Ludowy „Podlasianki”, Chór Seniora z Czepielina oraz Zespół Wokalny z Wyczółek. Lokalny poeta Mieczysław Szewczuk zaprezentował wiersz o mordzkim jarmarku. Rys historyczny „Kaziuków” przygotowali uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Mordach. Wydarzeniu towarzyszyła Loteria Jarmarkowa zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowości czytelniczych.

Wiele osób wzięło udział w zebraniu dotyczącym możliwości uzyskania dotacji unijnych na kolektory słoneczne poprowadzone przez przedstawicieli firmy ENERGY SUN. Strażacy OSP w Mordach, którzy aktywnie włączyli się w organizację imprezy, serwowali ciepłe kiełbaski i napoje. Wszyscy uczestnicy jarmarku mogli posilić się bigosem, sfinansowanym przez zarząd ENERGY SUN.

Organizatorami jarmarku w tym roku byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Gimnazjum Nr 1 w Mordach oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Podlasie, portal informacyjny podlasie24.pl oraz „Echo Katolickie”.

Ł. Wawryniuk

Zdjęcia z jarmarku w fotogalerii.

 

 logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02mailto:sekretariat@mordy.pl
fax 25-641-51-15