Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg


 


Plan Gospodarki NiskoemisyjnejUwaga!! Zmiana numeru rachunku bankowego do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Od dnia 1 stycznia 2020 r. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić na nowy rachunek bankowy Miasta i Gminy Mordy o numerze 21 8038 0007 0042 2756 2000 0440 Bank Spółdzielczy w Łosicach, o/Mordy.

Początek września w gminie Mordy obfitował w uroczystości dożynkowe, które odbyły się w Krzymoszach.

W organizację uroczystości w Krzymoszach zaangażowanych było wiele osób, jednak najwięcej pracy włożyli Katarzyna Michalak, Edyta Fedorowicz oraz starostowie dożynek: Agnieszka Cielemęcka i Sławomir Chromiński. Wicie wieńca dożynkowego, dekoracja kościoła i wozów dożynkowych skupiły wielu mieszkańców Krzymosz. Imprezę uświetnił muzyk Mieczysław Borkowski z Borków Kosy, cudowny człowiek grający na wielu instrumentach. Co roku mieszkańcy mogą liczyć na Ferdynanda Kupińskiego, który zaopatruje uroczystość w kłosy zbóż.

- Serdeczne podziękowania należą się pani Danucie Kotowskiej, sołtysce Krzymosz. Ta kobieta była mózgiem tej imprezy. To ona własnymi rękoma uwiła ten wieniec i dyrygowała wszystkim - zaznaczył ks. Aftyka.

Deszczowo, ale radośnie...

Mimo deszczowej pogody wszyscy uczestnicy przeżywali to święto z wielką radością. Uroczystość rozpoczęła się wyjazdem korowodu dożynkowego z posesji sołtyski Krzymosz. Orszak dożynkowy został powitany przed kościołem przez proboszcza parafii Krzymosze ks. Andrzeja Aftykę. Podczas  mszy dożynkowej odbyło się święcenie chleba, którym później młodzież podzieliła wszystkich zgromadzonych. Na zakończenie organizatorzy zaprosili uczestników dożynek parafialnych na poczęstunek i wspólne biesiadowanie w świetlicy w Krzymoszach.

- Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika – powiedziała w imieniu parafian Dorota Szczepaniak, mieszkanka Krzymosz.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W wieńcu dożynkowym kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, mozolna praca oraz  głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.

ŁWaw


Autor zdjęć: Anna Rucińska

 

 logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02mailto:sekretariat@mordy.pl
fax 25-641-51-15